Aleš a Irena Kubicovi
Kamenná Horka 15, Krásná Lípa
info@cottage.cz

Ubytování & Wellness & Jóga & Půjčovna & Výlety v Českém Švýcarsku

Výlet okolo Krásné Lípy

„za skrytými skvosty místní architektury“

Místa: Zahrady, Vlčí Hora, Rozhledna Vlčí Hora, Arboretum Sněžná, Krásný Buk, Krásná Lípa

Město Krásná Lípa bývalo za první republiky důležitým průmyslovým centrem. Pojďme se na začátek cesty podívat, jaké to zde bylo tenkrát.

V Krásné Lípě byla dílna na výrobu motocyklů Čechie (německy Böhmerland). Založil ji v roce 1925 v mechanik Albin Hugo Leibisch. Dílna se nacházela v dolní části zahrady vily Hielle (dnešní sídlo Správy národního parku, z náměstí směrem na Děčín).

My se ale vydáme z Křinického náměstí po červené turistické značně směrem na Krásný buk. Hned za náměstím, pod Křížovým vrchem (nyní neudržované), viz.foto. , stávala rozsáhlá vila zvaná Hirsch (Jelen), viz.foto, patřící místní významné továrnické rodině Dittrichů. Nyní po ní zůstala jen sklepení.

Daleko lépe dopadla Palmeho Vila (500 m od náměstí). Tato vila je patrně největší funkcionalistickou vilou v České republice. Nechal si ji postavit textilní továrník Josef Franz Palme od architekta Hanse Richtera.

Dalším architektonickým skvostem, přezdívaným „Skleník“  je továrna na punčochy továrníka Stefan Schindler, nyní Novia, viz.foto . Ve 30.letech 20.století se stala součástí imperia firmy Kunert (dnes Elite, Varndorf). Návrh arch. Hans Richter. Podobnost s Veletržním palácem nemusí být čistě náhodná. 🙂

A to už jsme na území Krásný Buk (německy Schönbüchel), dnes součástí Krásné Lípy, kde byl také velmi rozvinutý průmysl. V roce 1877 zde byla založena pletárna Gustava Jägera. Znáte „Jégrovky“, tak ty se vyráběly právě tady. Dnes z továrny zůstal komín a žlutá továrníkova vila (Jäger vila). V bývalém parčíku naproti vile je dosud funkční kamenná kašna z roku 1823, v jejíž blízkosti kdysi stála výletní restaurace.

Pokračujeme dále po červené a po levé straně náš pohled zaujme cihlová vila Alfreda Hiekeho. Za chvilku v kopci narazíme na zříceninu Krásný Buk (vznikl kolem 13.století), viz foto.  Během stoupání se propleteme mezi tradiční architekturou tzv. podstávkovými domy a zanedlouho (1 km) dorazíme do osady Sněžná. Ve zdejším kostele Pany Marie Sněžné se natáčel oskarový film Předčítač s  báječnou Kate Winslet. Na Sněžné je také  soukromé, ale volně přístupné Arboretum pana Fritcheho (sledujte směrovky).

Ze Sněžné se můžete vydat ještě přes Dlouhý důl do vesnice Vlčí Hora, kde sídlí výrobce přírodní kosmetiky Nobilis Tilia s voňavou bylinkovou zahrádkou i kavárnou a nebo zpět (po žluté přes Dlouhý důl, Kyjov, Kamenná Horka až do Krásné Lípy )

směr Vlčí Hora: Po Köglerově naučné stezce dále pokračujeme do kopce na rozhlednu Vlčí hora (581 m.n.m., provoz o víkendech a v sezóně). Určitě stojí za to se podívat z vrcholu na panorama Lužických hor, Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko. Z Vlčího hory pokračujeme po Köglerově naučné stezce směr Zahrady, kde uvidíme unikátní Geologickou mapu zdejší krajiny. V Zahradách můžeme počkat na autobus do Krásné Lípy nebo můžeme dojít pěšky přes Křivančí pole (po žluté) a po cyklostezce 211. zpět do Krásné Lípy. Cesta potrvá zhruba 1 hodinu.

Historie


Published on: 5.3.2016  -  Filed under: Výlety  -  Tagged: , ,