Aleš a Irena Kubicovi
Kamenná Horka 15, Krásná Lípa
info@cottage.cz

Ubytování & Wellness & Jóga & Půjčovna & Výlety v Českém Švýcarsku

Jak jsem začal chytat kapky deště

Ještě před obdobím „sucha“ jsem věděl, že by bylo fajn využít déšť a né jen dešťovku pustit k vodě, resp. do kanálu.  Přírodní jezírka v tu dobu ještě nebyly tak IN a firem na vytvoření jezírka bylo poskrovnu. Nechal jsem si zpracovat rozpočet od firmy, ale byla statisícová investice byla nad naše možnosti.  Rozhodl jsem se pustit do jezírka vlastními „amatérskými“ silami. Před sedmi lety jsem vytvořil první jezírko u našeho rodinného domu. O pár let později své druhé u našeho rodinného penzionu. V tomto článku bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti amatéra, průkopníka zachytávání srážek do zahradního jezírka.


Jak začít aneb co je potřeba?

Bez peněz do vody nelez. Počítejte s investicí desítky tisíc korun v závislosti na velikosti vodní plochy a designových prvků (schody, terasa, kamenitá hráz,…)

Pro vodní plochu do 40m2 není potřeba žádné povolení. Aby voda nevsakovala a dala se čistit je potřeba koupit jezírkovou folie (síla: 1-1,5mm), v nabídce u firmy Flobal je černá nebo zelená. Folie jsem koupil jako celek (svařená po dvou metrových pásech) přes eshop. Aby se jezírková folie nepoškodila je dobré pod ní umístit geotextilie (gramáž 300g). Geotextilie se hodí i pod rostlinou zónu, kde je nad ní kačírek. U výpočtu velikosti plochy folie pamatujte na strany koupací zóny. K výpočtu doporučuji zaokrouhlovat nahoru (na sudé číslo). Pro vodní rostliny je vhodný kačírek  (stavební kamenivo frakce 16-22 mm ). Koupací plocha je vhodná orámovat bukovým dřevem. S šikovným bagristou zvládnete vykovat jezírko za jeden den i s převozem materiálu.

Jdeme na to

Naplánujte velikost jezírka, naše koupací zóna v jezírku je 18m2 ( hloubka  2,20m (doporučuji hloubku přes 2 metry, hluboké znamená čisté), dlouhé 6 metrů (aby jsme si trochu zaplavali) a široké 3 metru. Ostatní rostlinná  zóna má rozlohu 32m2. Není na drobný náčrtek včetně kudy voda do jezírka poteče a kudy odteče (kde bude nulový bod), viz. foto. Dobré je také počítat s tím, jestli chcete jezírko čistit přes elektrické čerpadlo a filtry.


Vykolíkujte prostor pro bagrování a naplánujte kam s vykopanou hlínou a kamením. Hlíny bude opravdu hodně. Lze ji například využít na hráz jezírka (pokud máte svažitý terén) nebo darujte přátelům, kteří v okolí staví a potřebují zarovnat zahradu. Kamení si ponechte někde poblíž, bude se hodit  na úpravu obvodu jezírka.   
Bagrování zabere celý den, strany výkopu koupací zóny by měli být rovně svislé. Pokud strany kvádru nejsou rovné, zarovnejte rýčem či u vzniklých děr doplňte zpět mokrý jíl.  Čím pěknější strany, tím se bude folie lépe umisťovat a dřevěný rám lépe sedět. Nic se ale nestane, když se břeh utrhne. Hold bude potřeba v tomto místě rám podepřít prknem. Dno může být mírně svažité, resp. nejnižší bod je dobrý na umístění čerpadla.  
Geotextilie a folii natáhněte co nejdříve po výkopu.  Zaprvé brzy se objeví spodní vody. Zadruhé, když zaprší, může dojít k řícení  stran. Natáhnete geotextilie, pás vedle pásu a to jak do koupací zóny tak do rostlinné zóny. Pro natáhnutí folie budete potřebovat pomocníky. Folie je těžká na manipulaci. V rozích koupací části se ohýbá a esteticky to nevypadá dobře. Až se jezírko naplní, nebude to ale vidět. Přesah folie neřezejte, bude se hodit při tvoření hráze jezírka a pak se schová pod zeminu. Dobře si zkontrolujte nejnižší bod jezírka (nulový bod). Pokud folie bude níže na jiném místě, hladina jezírka k nulovému bodu nedosáhne a voda z jezírka bude odtékat na jiném místě než chcete. Nedosáhnete požadovanou výšku hladiny nad rámem!
Připravte si svod z okapů, aby jste jezírko mohli hned při prvním dešti začít napouštět, popřípadě nepouštějte z jiných zdrojů (potůček, vodovodní řád, hasiči).Čím dříve tím lépe, viz možný však spodních vod.
Vyměřte si délku dubových fošen pro rám. Použil jsem délku 3m a šířku 20cm, tloušťku 4cm  Rám z fošen sedí na hraně koupací části, je tedy o trochu větší než díra v zemi. Aby rám vypadal pohledně, přidělejte na něj další fošnu a vznikne tak tvar  písmena T. Do výšky písmena T bude kačírek. 
 Na folie u rostlinné zóny jezírka vložte geotextilii a připevněte jí ke spodní části  rámu, aby kačírek nepropadával do koupací zóny. 
Na geotextilii pak rovnoměrně nasypte kačírek, maximálně 10 cm, kde budou rostliny. Jinde i méně, stačí jako dekorace a na zakrytí geotextilie.  V projektu je tedy potřeba počítat s minimální hladinou nad koupací zónou 10 cm. 
Až budete mít napuštěnou vodu i pro rostliny, můžete začít sázet.   Vodní rostliny lze najít u potoků a okolo rybníků. Patří jsem například (rákos, kosatce, blatouch, ostřice,… ). Později pak můžete ladit designové prvky typu terasa, vstup pomocí vnořených schůdků, výstup do zahrady, vodopád, dřevěné koryto místo okapů. 

Tipy na závěr

– využijte všechny svody ze střechy, pokud je jezírko plné, možné plnit nádrže v okolí a v letním období bez dešťů čerpadlem vodu přečerpat do jezírka  

– u okapu můžete mít sud na dešťovku a z něho zahradní přepouštěcí hadici do jezírka.

– čistící bakterie jsou vždy potřeba nasypat na  jaře (voda nad 10C)  pro nastartování samočistícího procesu v jezírku. Výrobců bakterii je čím dál více, dle zkušeností je potřeba výrobky zkoušet, který funguje právě u vás. Bakterie je potřeba dávkovat celé koupací období.

– časté používání bazénové síťky na vyndávají listí z hladiny než se vám potopí na dno rovná se čisté jezírko i za několik let.


Zaručený užitek

Pochvala od manželky a celoroční koupání, v létě na ochlazení, v zimě na otužování.


Published on: 18.6.2020  -  Filed under: Blog  -  Tagged: ,