Aleš a Irena Kubicovi
Kamenná Horka 15, Krásná Lípa
info@cottage.cz

Ubytování & Wellness & Jóga & Půjčovna & Výlety v Českém Švýcarsku

Jak jsem opravoval domeček na kolečkách

Rekonstrukce maringotky

Pořád kolem toho jezdíte, říkáte si, to není možný, proč se tento objekt na kolečkách nedá dokupy. Vždyť za pár let spadne. A ejhle. Manželka jednoho krásného dne se vrátí z dovolené z maringotky v Rychlebských horách a řekne: „ Chtěla bych mít také maringotku, miláčku“. A jelikož uděláte pro manželku, co jí na očích uvidíte, jdete smlouvat o cenu maringotky a zjišťovat možnost transportu.

Transport

U pohybu maringotky bych se zastavit, tedy začal. Né všechno jede, co má kolečka a nepojízdné velké objekty jsou na přepravu zaprvé drahé a zadruhé nákladní auto nedojede kamkoliv do lesa a po jakémkoliv můstků. Já jsem měl tu výhodu, že maringotka byla po nafouknutí kol pojízdná a traktor jí po malé místní komunikaci přemístil jen kilometr na nové místo. Místo si předem připravte do roviny, ať nespíte z kopce. Dobré už je vědět, kde budete hlavní okno s výhledem. Ať pak nemusíte otáčet traktorem či bagrem maringotku o 180 stupňů jako já.

Projekt

Amatérský náčrtek se hodí. Rozmístění nábytku, zásuvek, otevírání dveří a oken, přívod elektřiny a popřípadě i voda. … Naše maringotka je poblíž budovy, kde je sociální zázemí. Proto jsem se rozhodl vodu nedělat. Pravda je taková, že zavézt vodu a odvézt vodu není raz, dva, tři a je to. A to nemluvím o prostorovém zakomponování koupelny, spíše koupelničky do prostoru 1 m x 1 m. A ještě udržet vše nezamrzlé v zimě? Dle mně na tento typ maringotky nereálné. Zatím.:)
Všimli jste si, že při nabídce ubytování v Tiny house tzv. Glamping často chybí krásné fotografie wc či sprchy? No hold není se zrovna čím chlubit, většinou jsou to malé skříňky nebo venkovní budky.

Design na maličkostech záleží

Mějte jasno, co má být v prostoru „vyčnívající“. Mohou to být křesla, mohou to být vypínače a zásuvky. Já jsem chtěl mít staré černé bakelitové vypínače, zásuvky, lampičku i světlo. Shánění po bazarech nebylo ani složité. Někdy jsem vypínače musel rozebrat a vyčistit. Docela fajn práce, vědět, jak takový krásný starý vypínač vypadá zevnitř.

Zimní provoz

Maringotka se rychle vytopí , ale i rychle vychladne. Kdo chce mít vodu, musí temperovat a trubky izolovat. Do maringotky stačí 2kw elektrická kamínka a i ve velké zimě v jednoduše zateplené maringotce (máme ovčí vlnu) je teplo.

Něco za něco …

V rozpočtu může hrát spousta bodů roli. Potřebujete vyměnit střechu? Zateplení? Vybavit interier? Tak jen namátkou:

  • truhlářské práce včetně oken, postelí, linka, dveře 60 tis
  • elektrikářské práce 10 tis
  • klempířské práce – nová střecha. (60 tis)
  • pomocné práce (bourání, broušení, natírání , zateplení…) 100 hodin
  • plus interiér

Pár vychytávek:

Spočítejte si transport předem.
Připravte si místo, aby všechny kola stály v rovnováze. Na vyvážení maringotky doporučuji mít k dispozici 2 ks Hever hydraulický. Konstrukci maringotky podepírají nosné prvky, aby celá váha objektu neničila kola. Až budete zateplovat podlahu montážní pěnou, vezměte si starou čepici. Budeme Vám pěna padat na hlavu a nebudete jí mít týden ve vlasech jako já.

V zimě

Článek vyšel v březnu 2022 v Pravém domácím časopisu, k stažení zde.

Chcete se ubytovat v naši maringotce v Českém Švýcarsku?


Published on: 3.3.2022  -  Filed under: Blog