Aleš a Irena Kubicovi
Kamenná Horka 15, Krásná Lípa
info@cottage.cz

Accommodations & Wellness & Yoga & Rental & Trips

Trip for nice view from Klic

Branou do Lužických hor je  4. nejvyšší hora se jménem Klíč, (německy Kleis). Jedná se o výrazný kužel, z dálky připomíná sopku,  jehož výška  je 759 m.n.m.

Jak se na horu, ze které je překrásný výhled do všech světových stran dostat?
Na vrchol vede červená turistická značka buď z Nového Boru nebo z nedalekého Svoru (jede jsem vlak z Krásné Lípy i z České Lípy :)). Z nádraží na vás čeká 3 km dlouhé stoupání lesem a přírodní rezervac

The gateway to the Lusatian Mountains is the 4th highest mountain with the name Klíč (Kleis in German). It is a distinctive cone, from a distance it resembles a volcano, whose height is 759 m.a.s.l.

How to get to the mountain from which there is a beautiful view in all directions?
A red tourist sign leads to the top either from Nové Bor or from nearby Svor (I take the train from Krásná Lípa and Česká Lípa :)). From the station, a 3 km long climb through the forest and nature reserve awaits you. The last kilometer is impassable for strollers and bicycles. The panoramic view of Ještěd, Czechoslovak Switzerland and Krkonoše can draw you to the top. At Klíč, even a photography layman can become a professional for a moment.

í. Poslední kilometr je nesjízdný pro kočárky i kola. K vrcholu vás může táhnout panoramatický výhled na Ještěd, Českosaské  Švýcarsko i Krkonoše. Na Klíči se i fotografický laik  na chvilku stane profesionálem.

 


Published on: 15.1.2024  -  Filed under: Trips  -  Tagged: , , , ,