Aleš a Irena Kubicovi
Kamenná Horka 15, Krásná Lípa
info@cottage.cz

Ubytování & Wellness & Jóga & Půjčovna & Výlety v Českém Švýcarsku

Tipy na zimní výlety

Zima v Českém Švýcarsku a Lužických horách umí být mrazivá s kupou sněhu, ale i ledová s teplotou okolo 0 stupňů. Ať je jakákoliv, můžete objevit místa, která jindy a jinde nenajdete. Kam tedy dnes výlet?

1.Ledopády

Když je delší dobu pod nulou, voda kapající z všudypřítomných pískovcových skal pomalu vytváří ledovcové útvary. Někdy to jsou úplné ledopády několik metrů vysoké, jindy dlouhé rampouchy. Nejznámější ledové krasy jsou podél Brtnického a Vlčího potoka. Říkáme jim Brtnické lédopády. Chcete je projít skoro všechny? Nechte auto v Krásné Lípě, dojeďte autobusem 407 do obce Brtníky a vydejte se pěšky zpět po zelené přes Šternberk směr Kyjov a Krásná Lípa.

Další méně známe ledové krásy naleznete v Pavlínině údolí a v údolí řeky Kamenice.

2. Na sněžnicích téměř kamkoliv

Představte si, že jdete lesem a všechny větve, kameny, roští a keříky jsou zapadané sněhem. Vy kolem jen „plujete“ na sněžnicích a držíte se směru, kam chcete dojít. Jít přímo na vrcholy hor například: Luž, Jedlová, Chřibský vrch, Vlčí Hora je v zimě dobrodružství. A pokud je dole inverze, nahoře je modré nebe…

3. Crystal Valley neboli cestování za skláři

Kdo by neznal České sklo – Bohemian Crystal. A od Bohemian Cottage je centrum sklářství, Nový Bor jen přes kopec, přesněji přes sedlo v Lužických horách zvané Šébr. V Novém Boru a jeho okolí sídlí mnoho známých sklářských společností i rodinných firem. Velká část jich je připravena ukázat turistů své řemeslo. A to přímo před sklářkou pecí.

Stručný seznam:

Lasvit – A JE TO – Nový Bor a Lindava
Sklárna Novotný – Nový Bor
Jiří Pečinek – Kunratice u Cvikova
Haidl a syn – Svojkov

Podrobněji na www.crystalvalley.cz

4. Běžky nebo i pěšky

Záleží na sněhových podmínkách, ale když v Lužíckých horách napadne, tak nad 600 metrů většinou sníh zůstává a vyjíždějí skútry na úpravu běžeckých stop.

Ski Polevsko upravují běžkařské tratě z Kytlic do sídla sklářských mistrů Kamenického Šenova. Můžete tedy na běžkách dorazit i k Panské skále (Byla tam i Pyšná princezna).

Tajný tip: Nandejte si běžky v obci Zahrady u Rumburka (železniční zastávka) a můžete vyrazit po železniční trati směr Panský, Brtníky, Mikulášovice a zpět. Objevíte místa, kam se jen tak nepodíváte (pokud tedy nejedete vlakem, který jezdí jen v létě, takže cesta je v zimě pro tento dobrodružný výlet bezpečná). Více zde.

5. Designová posedlost

Když provázím turisty, vždy musíme někde skočit na jedno pivo nebo kafe a nebo jen tak dobře posedět v místě, kde je něco „Magnific“. Zkusme se zastavit na vynikající kávu v Coffee&Book v Děčíně, v kavárně Atelier, kde chodíte po podlaze „polité kávou“ nebo v kavárně Hosana ve Varnsdorfu, kde hodiny netikají . Velký výběr chutí hořkého moku naleznete v pivovaru Kocour, kde se zaposloucháte do pivního orloje. Umělecký zážitek vás pohltí v galerii Cifra v Doubici nebo v Národní galerii Perla v Kyjově. Hledáte-li klidné voňavé prostředí, zastavte se v čajovně Nobilis Tilia na Vlčí Hoře.


Published on: 19.12.2022  -  Filed under: Výlety  -  Tagged: , ,