Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Není střecha jako střecha
Už je to několik let, když jsem začal shánět informace o zelených střechách a narážel jsem na fotky barevných domků ve Skandinávii. Je pravdou, že tenkrát to byl oříšek sehnat vhodný materiál a přemluvit klempíře, aby to totoho experimentu se mnou šel. Další střechu, tentokrát rozkvetlou, jsem vytvořil minulý rok a ve článku se s vámi chci podělit o zkušenosti.
Proč jsem chtěl mít další plochu na sekání?
Jasnou výhodou je teplotní stálost objektu, zadržování vody a ty krásné slova typu estetika, romantika, originalita …atd.
Zelená střecha má i pár háčku s kterými musíte počítat. Například nutná větší nosnost konstrukce střechy, jednou za rok údržba (sekání).
Nenechte se odradit, pojďme DOTOHO.
Máte připravenou střechu na kůlně nebo jako já na dřevníku (viz. Foto – drevnik).
Jaký potřebujete materiál?
Použil jsem (viz. foto návrh vrstev)?
Geotextilii 300g/m2 – chrání další vrstvy
Nopová drenážní fólie (koupena obyčejná ve stavebninách)- zadržuje potřebnou vodu a přebytečnou odvádí
Kořenovzdorná fólie – je nejdražší vrstva střechy, příklad Fatrafol. Prodává se v širokých pásek (1m-2m), které se musí k sobě přilepit či svařit. To je práce pro vzručnější řemeslníky s vhodným nářadím. Najdete si na pár hodin klempíře a máte to z krku. Folie zabraňuje pronikání kořenů do konstrukce.
Hliníkové kačírkové lišty – prodávají se v délce po 2 metrech, instalují se na spádovou stranu střechy
Střešní lišty – instalují se po obvodu, doporučuji vyšku minimálně 15 cm, aby zemina mohla mít dostatečnou hloubku (min. 10 cm)
Jak postupovat ?
Když děláte (nebo tesař) konstrukci střechy, musí mít dostatečnou nosnost. Zemina je těžší než střešní krytina. U střechy stačí mít velmi malý sklon. Čím větší sklon, tím více se vám zemina bude posouvat níže (lze řešit vhodným substrátem a typem rostlin).
Postupně instalujte jednotlivé folie, viz náčrt. Kořenovzdorná folie se připevňuje ke všem stranám střechy. U spodní strany střechy se připevňuje k tzv. Hliníkové kačírkové liště (viz. Foto – lišty a kačírek)
Když máte připraveny jednotlivé vrstvy a střešní lišty. Doporučuji udělat cca 20 cm kačírkový chodník okolo lišt. Drží zeminu na ploše střechy a funguje i jako pochozí plocha. (viz.foto – lišty a kačírek) Vedle kačírku už rovnoměrně rozmísťujte zeminu (nebo vhodný substrát). Nepoužil jsem žádný speciální substrát na zelené střechy. Nanosil jsem na střechu v desítky kýblů směsi zeminy ze zahrady a písku (1:1). Viz. Foto – hlína
Při výběru osiva se předem zamyslete nad údržbou. Střecha se špatně seče. Já seču střechu strunovou sekačkou jednou do roka v období červenec-srpen .
Osivo na zahradní střechu jsem koupil u Planta Naturalis a zasel dle návodu (jaro nebo podzim). Vegetace se do roka rozroste, viz foto – výsledek.
Tipy:
Sklon. Velmi malý postačí. Čím větší, tím půda více „odjíždí“ dolů a dostává se do kačírku k liště.
Postranní lišty by měli být alespoň 15 cm vysoké, musíte myslet na to, aby přes ně nepřepadávala zemina
Nopová folie bez der je dostačující. Drahou s dírami jsem nekupoval.
Published on: 31.8.2021 - Filed under: Blog