Turistické místo

Hledáte adrenalín? Potřebujete se schovat před deštěm? Máte chuť na dobrou kávu. Chcete se nabít lokálního piva? Podivejte se na nabídku našich tipů na zajímavosti v Českém Švýcarsku, Lužických horách a Šluknovském výběžku.

Česky

Edmundova soutěska a lodičky

Edmundova soutěska,dříve nazývaná Tichá je skalnatý kaňon řeky Kamenice. Soutěska začíná v obci Hřensko (žlutá turistická značka). Stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do výšky 50 až 150 metrů.

V úseku, kde skály spadají přímo do vody, nahrazuje cestu plavba na lodích (s průvodcem pro 26 osob). Po vodě je možné urazit úsek 960 m, na který navazuje pěší stezka k Meznímu můstku, odkud je možné pokračovat dál do Divoké soutěsky nebo vystoupit po schodech do Mezné či do Janova.

Hrad Kamenice

Hrad Kamenice je zřícenina hradu nejistého stáří (zřejmě založen již v 13. století). Hrad je volně přístupný a stojí na 530 metrů vysokém Zámeckém vrchu nad městem Česká Kamenice. Na hradní vrch vede zeleně značená turistická cesta. Z České Kamenice je to cca 1 km.  (možnost parkování v ul Pražská před obchodem Barvy laky).  Cesta je vhodná pro rodiny s dětmi (bez kočárku), i když je pořád do kopce. Převýšení je 230 metrů, výstup trvá asi hodinu.

Lilienstein

Lilienstein je jedním z nejvýraznějších hor Saského Švýcarska. Lilienstein je jedinou pravobřežní stolovou horou v Saském švýcarsku a  je také symbolem Národního parku Saské Švýcarsko. Lilienstein se nachází 15 km východně od Pirny a 5 kilometrů západně od Bad Schandau. P2ná cesta i pro děti vede z cenrálního parkovistě (3eur) na které se dostanete z  Bad Schadau. Další cesta vede od Labe z vesnice Prossen.

Mariina vyhlídka

Mariina vyhlídka (německy Marienfels) je pískovcový skalnatý kopec u Jetřichovic  a je vysoký 428 metrů nad mořem. V roce 1856 nechal na vrcholku postavit Ferdinand Kinský chatku, která sloužila jako pozorovatelna protipožárním hlídkám. V devatenáctém století také získal kopec své současné jméno, když byl pojmenován po Marii Anně Kinské, manželce majitele panství. Předtím nesl kopec jméno Velký Ostrý.  

Vyhlídka Belvedér

Vyhlídka Belvedér je skalní terasa s vyhlídkou do údolí řeky Labe. Vyhlídková terasa se nalézá asi 130 m vysoko nad řekou Labe u obce Labská Stráň asi 3 km jižně od Hřenska. V blízkosti terasy s vyhlídkou se nalézá  resturace a hotel  Belvedér.

Na přelomu 18. století zde byla vybudována vlastníky nedalekého zámku v Bynovci sala terrena s dodnes dochovaným erbem zakladatelů – pánů z Clary-Aldringen a zároveň byla upravena vyhlídková terasa. Na terase se v té době pořádaly oblíbené hudební produkce. 

Toskana spa

toskana spa

Relaxace jak má být.  Toskana span naleznete několik vyhřívaných bazénů (krytý/venkovní), několik výhřivek, kde si mohou hrát i děti. Několik vnitřních i venkovních saun včetně venkovního studeného bazénu.  Upozornění:  v saunové zoně se v Německu chodí bez plavek, doporučuji vzít potřebné ručníky, prostěradla.

Bastei

Bastei (305 m n. m.) je skalní útvar s vyhlídkovými plošinami v Saském Švýcarsku na pravém břehu Labe mezi lázeňským městečkem Kuroth Rathen Kuroth Wehlen. Nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Saském Švýcarsku. Z bašty úzkého skalního útesu ve výšce 194 m nad hladinou řeky Labe se nabízejí široké výhledy na údolí řeky a na Labské pískovce. Na náhorní plošině za skalním útvarem je hotel s restaurací. Skalní most Basteibrücke pochází z roku 1851, kdy nahradil původní dřevěný most z roku 1824.

Königstein

Königstein je město v Saském Švýcarsku  (Sächsische Schweiz-Osterzgebirge) a žije v něm okolo 3 tis. obyvatel. První  zmínka o městě je  z 1ě. stolení., kdy vzniká osada poblíž hradu Königstein. Původně město patřilo k Českým králům. Pevnost Königstein  je jedna z největších horských pevností v Evropě. Na náhorní plošině, která se nachází 240 metrů nad hladinou Labe, je zpřístupněn vojenský historický skanzen o rozloze 9,5 hektarů. Z pískovcového kamene jsou vyzděny 1 800 metrů dlouhé a až 42 metrů vysoké hradby pevnosti.

Nejsevernější výlet v ČR

Nejblíže k severnímu pólu je v ČR  místo, které leží  5 km od obce Lobendava ve Šluknovském výběžku. Jak se k němu dostat?  Vydejte se autem směr  Lipová, Lobendava.  Zaparkujte v obci Severní u Lobendavy, nejlépe u točny autobusu na konci obce a pokračujte  pěšky po žluté turistické značce na sedmikilometrový okruh. Půjdete chvíli po loukách, většinou lesem a hlavně  podél hraničních kamenů (CZ/DE, někdy DDR). V půli cesty jste na úplném Severu. Je zde dřevěný přístřešek pro svačinu a symbolický nejsevernější kámen v ČR.

Polevsko - Vesnice obrů a roubenek

Polevsko je obec mezi Kytlicemi a Novým Borem v Lužických horách. Její podhorský charakter s rozesetými roubenými chalupami je pastvou pro oči. A když je vše zasněženo (což letos není), rozjedou se vleky, projedou se běžkařské stopy a podhorská vesnice se rázem změní v malý „Česko-švýcarský“ ski areál. Ať je nebo není sníh, lze zde najít novou stezku za Polevskými obry (4km), mapa v příloze.

 

 

 

Stránky